Zaburzenia połykania – dysfagia

Dysfagia najczęściej objawia się trudnością połykania z zatrzy­mywaniem się kęsa pokarmowego w przełyku. Utrudnionemu połyka­niu zwykle towarzyszy uczucie pełności lub bólu za mostkiem, które ustępują dopiero po zwróceniu zalegającego pokarmu lub po „prze­pchnięciu” go do żołądka przez wypicie sporej ilości wody. Gdy utrud­nienie połykania występuje na pograniczu jamy ustnej i gardzieli, po­karm może dostawać się do nosa, krtani i tchawicy powodując kaszel, chrypkę lub stany zapalne oskrzeli i płuc. Przy innej lokalizacji prze­szkody, objawami towarzyszącymi mogą być czkawka i zgaga.

Utrudnione połykanie jest najczęściej następstwem zaburzeń nerwowo-mięśniowych, chorób zapalnych i nowotworowych, zaś mechanizm tego utrudnienia polega na nieprawidłowej, źle skoordynowanej kurczliwości gardzieli, przełyku i ich zwieraczy lub na zwężeniu światła tych narządów.

W przypadku dysfagii niezbędna jest porada lekarska, badanie ra­diologiczne przełyku i ezofagoskopia, tj. wziernikowanie prze­łyku (oglądanie jego wnętrza za pomocą instrumentu optycznego zwa­nego ezofagoskopem).

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.