Większość związków chemicznych wprowadzonych do organizmu (celowo lub przypadkowo) drogą pokarmową, wziewną i przezskórnie ulega w wątrobie swoistej obróbce, mającej na celu przekształcenie w postać możliwą do sprawnego wydalenia z żółcią lub moczem. Niektóre z nich mogą powodować uszkodzenie wątroby. Należą tu substancje pochodzenia przemysłowego, roślinnego oraz niektóre leki.
Objawy toksycznego uszkodzenia wątroby są w znacznym stopniu zbliżone do objawów „klasycznych” chorób tego narządu. Dlatego też niezmiernie ważne znaczenie ma przeprowadzony wywiad z chorym lub jego otoczeniem, pozwalający ustalić kontakt chorego z substancjami chemicznymi lub rodzaje zażywanych przez niego leków.
Wyróżnia się dwa podstawowe mechanizmy uszkodzenia wątroby. Pierwszy z nich to działanie bezpośrednio uszkadzające komórki wątrobowe, bez współudziału innych mechanizmów pośredniczących. Drugi, to zmiany zachodzące w wyniku reakcji autoimmunologicznej (reakcja nadwrażliwości) zapoczątkowanej przez, toksynę i skierowanej przeciwko tkankom wątrobowym.
Mechanizm uszkodzenia bezpośredniego i stopień zmian patologicznych jest ściśle związany z dawką środka toksycznego i czasem jego działania. Czas, jaki upływa od momentu zadziałania środka, do wystąpienia cech uszkodzenia wątroby, nie przekracza na ogół kilku godzin, ale pierwsze objawy kliniczne mogą pojawiać się dopiero po 24 — 48 godz. Środki o takim mechanizmie działania wywierają wpływ ogólnoustrojowy, uszkodzenie wątroby jest tylko jednym z elementów zatrucia i może pozostawać nierozpoznane w razie niewy- stąpienia jednoznacznych objawów klinicznych, np. żółtaczki.
Mechanizm uszkodzenia w wyniku reakcji nadwrażliwości nie jest powikłaniem częstym. Występuje niezależnie od dawki podawanego leku, a objawy kliniczne pojawiają się w trakcie leczenia lub w krótkim czasie po jego zaprzestaniu. Ten typ uszkodzenia wątroby nieznacznie różni się od zmian spotykanych w wirusowym zapaleniu wątroby. W niektórych przypadkach występują cechy typowe dla żółtaczki mechanicznej, z zastojem żółci oraz niewielkim uszkodzeniem komórek wątrobowych.
Odrębny mechanizm działania wykazuje grupa doustnych środków antykoncepcyjnych. Wywierają one wpływ na wewnątrzkomórkową przemianę bilirubiny, utrudniając jej wydzielanie do żółci. Stąd głównym objawem jest żółtaczka. Podatność na wystąpienie objawów toksycznych przy stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych jest uwarunkowana genetycznie.
Leczenie toksycznego uszkodzenia wątroby polega przede wszystkim na odstawieniu czynnika przyczynowego oraz na leczeniu podtrzymującym, ze szczegółową oceną czynności narządów miąższowych, a zwłaszcza nerek.
Toksyczne działanie halotanu. Halotan, lek stosowany w anestezjologii, budową chemiczną jest zbliżony do chloroformu. U osób narażonych w przeszłości na kontakt z tym preparatem może wywołać uszkodzenie wątroby (martwicę) w mechanizmie nadwrażliwości. W przebiegu reakcji toksycznej występuje gorączka, nudności, wymioty i żółtaczka. Badania mikroskopowe tkanki wątrobowej pobranej przez biopsję wykazują podobieństwo zmian do występujących w wirusowym zapaleniu wątroby. Rokowanie jest poważne. Może rozwinąć się marskość wątroby.
Toksyczne działanie izoniazydu. Ten lek przeciwgruźliczy w 1% przypadków powoduje masywne uszkodzenie wątroby porównywalne ze stwierdzanym w przebiegu wirusowego zapalenia. Mechanizm uszkodzenia jest mieszany — z elementami zarówno toksyczności bezpośredniej, jak i nadwrażliwości. Przebieg choroby może być ciężki. Stopień uszkodzenia wątroby zależy od wieku chorego. Najpoważniejsze i najczęstsze zmiany występują w grupie chorych powyżej 50 r. życia, najrzadziej u osób poniżej 20 r. życia.
Toksyczne działanie chloropromazyny. Lek ten u blisko 1% osób wywołuje objawy uszkodzenia wątroby powodowane reakcją nadwrażliwości osobniczej. Przeciętnie w 1 — 4 tygodni po leczeniu występują cechy wewnątrzwątrobowego zastoju żółci (cholestaza) z towarzyszącą żółtaczką. Często przebieg reakcji toksycznej jest bezżółtaczkowy. Początek choroby może być gwałtowny z gorączką, rumieniem, zapaleniem stawów, powiększeniem węzłów chłonnych, nudnościami, wymiotami, bólami nadbrzusza i dokuczliwym świądem. Objawy ustępują na ogół 4-8 tygodni po odstawieniu leku i nie pozostawiają poważniejszych następstw.
Toksyczne działanie doustnych środków antykoncepcyjnych zawierających hormony: estrogeny i gestageny. Po tygodniach lub miesiącach stosowania środków z tej grupy u niektórych kobiet może wystąpić wewnątrzwątrobowy zastój żółci, świąd skóry oraz żółtaczka. Na wystąpienie tego typu objawów są szczególnie narażone kobiety ze stwierdzaną uprzednio żółtaczką, z uporczywym świądem ciężarnych oraz podatne genetycznie. Rutynowe próby wątrobowe są na ogół prawidłowe. Badanie mikroskopowe tkanki wątrobowej potwierdza wewnątrzwątrobowy zastój żółci i nie wykazuje odczynu zapalnego. Po odstawieniu zażywanych środków wszystkie objawy uboczne ustępują, nie pozostawiając poważniejszych następstw. Mimo to istnieją dane wskazujące na związek występowania pierwotnego raka wątroby oraz zakrzepicy żył wątrobowych ze stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych.