Skazy krwotoczne nabyte spowodowane niedoborem czynników osoczowych są najczęściej związane z chorobami wątroby lub z podawaniem leków zmniejszających krzepliwość krwi.
Najczęstszą przyczyną tych skaz jest niedobór czynników grupy protrombiny, syntetyzowanych w wątrobie przy udziale witaminy K. Niedobór tych czynników może być wywołany:
- niewydolnością komórek wątrobowych, niezdolnych do ich syntezy (marskość wątroby, ciężkie zapalenie wątroby);
- upośledzeniem wchłaniania witaminy K, co dzieje się w przypadkach żółtaczki mechanicznej z zastojem żółci lub w zespołach złego wchłaniania;
- brakiem witaminy K w pożywieniu;
- stosowaniem preparatów leczniczych z grupy dikumarolu będących antagonistami witaminy K.
Skaza objawia się powstawaniem krwawych wylewów i siniaków w skórze i tkance podskórnej. Częste są krwawienia z przewodu pokarmowego.
Leczenie polega na podawaniu witaminy K w zastrzykach domięśniowo lub dożylnie oraz na leczeniu choroby podstawowej. W przypadkach niewydolności wątroby podawanie witaminy K nie przynosi poprawy, gdyż chora komórka nie wykorzystuje jej, nie mając zdolności do syntezy białka. Skaza wywołana podawaniem pochodnych dikumarolu zazwyczaj szybko ustępuje po odstawieniu leku.
Skazy z niedoboru czynników grupy protrombiny są jedynym wskazaniem do stosowania witaminy K. W żadnym innym przypadku nie jest ona skuteczna.