W przebiegu tyreotoksykozy objawy są wywołane działaniem nadmiaru hormonów tarczycy. Następuje znaczny wzrost przemiany materii, wskutek czego nasilają się procesy spalania i wzrasta gwałtownie zużycie tlenu. Wzrost ten wynosi często 50% lub nawet więcej. W ciężkich przypadkach zapotrzebowanie na tlen może zwiększać się dwukrotnie. W rezultacie zwiększonego metabolizmu powstaje znaczny nadmiar energii cieplnej. Nadmiar ciepła musi być z organizmu odprowadzony, aby nie doszło do wzrostu temperatury ciała. Chorzy stale odczuwają gorąco, chudną pomimo dobrego apetytu. Organizm wyzbywa się nadmiaru wytworzonego ciepła poprzez zwiększoną potliwość, rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwłaszcza skóry, i cały szereg innych reakcji wyrównawczych dotyczących przede wszystkim układu krążenia. Tym też można tłumaczyć, dlaczego tyreotoksykoza, z wyjątkiem przypadków o szczególnie ciężkim przebiegu, nie powoduje w zasadzie podwyższenia temperatury ciała.
Konieczność zaopatrzenia organizmu w znacznie zwiększone ilości tlenu i usunięcie nadmiaru ciepła szczególnie obarcza układ krążenia. Jednoczesny nadmierny wzrost metabolizmu w samym mięśniu serca może upośledzić jego sprawność. Powstają zaburzenia w układzie krążenia, przejawiające się stałym przyspieszeniem czynności serca (częstoskurczem), zwiększeniem pracy serca, niekiedy jego niemiarową czynnością, bólami, a nawet niewydolnością całego układu.
Nadczynność tarczycy wpływa szkodliwie na układ nerwowy. Chorzy są niespokojni, podnieceni, pobudzeni ruchowo, wykazują zwiększoną wrażliwość i skłonność do płaczu. Pojawia się drżenie rąk, a czasami nóg. Dochodzi do znacznego osłabienia siły mięśniowej. Mięśnie, zwłaszcza kończyn, łatwo ulegają zmęczeniu. Szpary powiekowe ulegają rozszerzeniu. Tyreotoksykoza nasila również perystaltykę jelit, wskutek czego dość często występują biegunki. U kobiet krwawienia miesięczne są skąpe lub nawet ustają.
W chorobie Gravesa — Basedowa rozwijają się ponadto inne zaburzenia charakterystyczne dla tej choroby. Tarczyca zwykle powiększa się, tworząc obustronne gładkie wole, obficie unaczynione. Jeśli nawet czasami zachowuje swą wielkość prawidłową, to i wówczas mogą się w niej pojawić szmery naczyniowe. Choroba Gravesa — Basedowa może się również rozwinąć u osób, które miały uprzednio wole guzkowe. Wole takie często się wówczas rozrasta i pojawiają się w nim szmery.
W chorobie Gravesa — Basedowa rozwijają się zmiany w obrębie narządu wzroku. W zależności od nasilenia tych zmian, zalicza się je do lekkich, łagodnych lub ciężkich, zwanych postępującymi albo złośliwymi. Zmiany oczne charakterystyczne są następstwem obrzęku i nacieków zapalnych powstających w obrębie powiek, w tkance oczodołu oraz w mięśniach poruszających gałkę oczną. Wytrzeszcz polega na nadmiernym wysunięciu gałki ocznej poza brzeg kostny oczodołu. W przypadkach zmian łagodnych przesunięcie gałki ocznej do przodu jest spowodowane obrzękiem lub nieznacznym nacieczeniem zapalnym pozagałkowej tkanki oczodołu. W zmianach postępujących (naciekowych) oprócz obrzęku dochodzi do znacznego nacieczenia zapalnego i gromadzenia się nieprawidłowych substancji uciskających gałkę oczną od tyłu. Przejawem wytrzeszczu naciekowego jest również znaczny obrzęk powiek i uszkodzenie mięśni poruszających gałkę oczną. Wytrzeszcz przeważnie występuje obustronnie, zdarza się jednak, że dotyczy jednego oka.
Wytrzeszcz łagodny sprawia nieznaczne dolegliwości spowodowane podrażnieniem spojówek. Wytrzeszcz ten nie upośledza widzenia i jest głównie defektem kosmetycznym.
Wytrzeszcz naciekowy (postępujący) jest ciężkim schorzeniem upośledzającym sprawność oczu. Chorzy odczuwają podrażnienie oczu, dwojenie się obrazu, bóle gałek ocznych; może dojść do znacznego upośledzenia wzroku.
Innym objawem choroby Gravesa – Basedowa, rzadko spotykanym, jest obrzęk przedgoleniowy. Na przedniej stronie skóry podudzi, zwykle w pobliżu grzbietu stopy, pojawia się obrzęk i zaczerwienienie. Zmiany są zwykle dość dobrze odgraniczone. Mogą się stopniowo rozszerzać, przechodząc na skórę grzbietu stopy, a nawet palce. Skóra dotknięta obrzękiem staje się stopniowo zgrubiała, twarda, napięta i brunatno przebarwiona. Często pojawia się na goleniach nadmierne owłosienie, niekiedy tworzą się guzy. Chorzy odczuwają świąd, następnie bóle. Obrzęk skóry stóp może utrudniać noszenie obuwia i chodzenie.
Rozpoznanie nadczynności tarczycy odbywa się przede wszystkim na podstawie wywiadu z chorymi i charakterystycznych objawów klinicznych, stwierdzonych badaniem przedmiotowym. Rozpoznanie nietypowych przypadków jest trudne i wymaga przeprowadzenia badań pomocniczych, które polegają najczęściej na oznaczaniu w surowicy krwi stężenia hormonów tarczycy; stężenia te w nadczynności tarczycy wzrastają. Prawidłowe stężenie tyroksyny wynosi 4,5 do 11,5 Hg/100 ml (51 do 148 mmol/1), a trójjodotyroniny od 80 do 190 mg/100 ml (1,2 do 2,9 mmol/1). Normy tych stężeń mogą być nieco odmienne, w zależności od metody badania w poszczególnych pracowniach.
Badanie tzw. jodochwytności tarczycy za pomocą radioizotopu jodu ma mniejsze znaczenie diagnostyczne, jest jednak bardzo przydatne dla wykonania niektórych badań, polegających na śledzeniu zmian jodochwytności po podaniu choremu preparatów tarczycy.
Rozpoznanie choroby Gravesa — Basedowa nie zawsze jest proste, ponieważ choroba ta może mieć przebieg nietypowy. Zdarza się, że spośród trzech zasadniczych objawów klinicznych tej choroby, jakimi są: nadczynność tarczycy, wole obficie unaczynione i zmiany oczne, występują dwa, a nawet tylko jeden z nich, np. wyłącznie zmiany oczne.
Leczenie nadczynności tarczycy obejmuje następujące metody postępowania:
- leczenie zachowawcze środkami hamującymi syntezę hormonów tarczycy
- leczenie radykalne, które dzieli się z kolei na leczenie chirurgiczne i leczenie jodem promieniotwórczym.
Leczenie zachowawcze polega na stosowaniu leków przeciwtarczycowych, hamujących syntezę hormonów w tarczycy. Podawanie tych leków prawie zawsze powoduje poprawę, a niekiedy daje nawet trwałe ustąpienie choroby. Do leczenia zachowawczego kwalifikują się przede wszystkim chorzy z chorobą Gravesa – Basedowa, których tarczyca jest umiarkowanie powiększona i nie zawiera guzków. Poprawa występuje u ponad połowy tych chorych. U chorych z wolem guzkowym nadczynnym leki przeciwtarczycowe powodują znaczną poprawę, ale po odstawieniu ich następuje zwykle nawrót tyreotoksykozy. Leczenie tego rodzaju jest zwykle traktowane jako postępowanie wstępne, przed leczeniem radykalnym.
Chorzy z nadczynnością tarczycy powinni mieć zapewniony spokój, wypoczynek i właściwą opiekę. Leczenie musi być prowadzone systematycznie, przy użyciu jednego rodzaju leku, co umożliwia zastosowanie innego preparatu w przypadku powstania uczulenia i złej tolerancji na lek. Niekiedy konieczne jest podawanie również leków uspokajających i nasennych. W trakcie leczenia prowadzona jest okresowa kontrola morfologii krwi. Leczenie odpowiednimi dawkami środka przeciwtarczycowego trwa aż do uzyskania zdecydowanej poprawy. Następnie dawka leku zostaje zmniejszona i leczenie jest kontynuowane przez wiele miesięcy. W przypadku zadziałania czynników stresowych, takich jak uraz fizyczny, gorączka, a nawet wstrząs psychiczny, może nastąpić nasilenie tyreotoksykozy, a tym samym konieczność zwiększenia dawki leku. Po upływie około roku leki stopniowo są odstawiane. Wynik leczenia zachowawczego można uznać za pomyślny, jeśli w okresie 12 miesięcy po zakończeniu leczenia utrzymuje się prawidłowa funkcja tarczycy (eutyreoza).
W trakcie leczenia mogą wystąpić toksyczne odczyny polekowe, np. wysypka na skórze czy zmiana liczby białych krwinek. Odczyny te ustępują zwykle samoistnie po odstawieniu danego leku, a ponadto mogą być stosowane skuteczne środki zwalczające następstwa toksycznego działania leków przeciwtarczycowych.
Leczenie chirurgiczne. Do operacji kwalifikowani są chorzy, u których leczenie zachowawcze nie dało rezultatów lub okazało się niewskazane, a z różnych względów nie można u nich zastosować leczenia promieniotwórczym izotopem jodu. Operowane są przede wszystkim osoby młode oraz chorzy z bardzo dużym, uciskającym lub szpecącym wolem, a także z wolem guzkowym. Przeciwwskazaniem do operacji może być podeszły wiek, zły stan ogólny organizmu wynikający np. z przewlekłych chorób układu krążenia, nerek lub współistnienia gruźlicy, a także przebyta już raz operacja tarczycy, ponieważ ponowny zabieg stwarza stosunkowo duże niebezpieczeństwo powikłań.
Operacja — prowadzona w znieczuleniu ogólnym – polega na rozległym wycięciu tarczycy wraz z guzkami; rzadziej zabieg ogranicza się do usunięcia samego guzka. Leczenie chirurgiczne prowadzi zwykle do definitywnego ustąpienia choroby, przy czym następuje to na ogół szybciej niż przy stosowaniu innych metod leczenia. Powikłania zdarzają się rzadko. Najczęściej dotyczą one jednostronnego uszkodzenia tzw. nerwu zwrotnego, przebiegającego w pobliżu tarczycy i unerwiającego krtań. Uszkodzenie tego nerwu może powodować osłabienie głosu, a czasami nawet trwałą chrypkę. Nawroty choroby lub rozwinięcie się po operacji niedoczynności tarczycy zdarzają się stosunkowo rzadko. Znacznie częściej, pomimo przebytej pomyślnie operacji, pozostaje zwiększona pobudliwość nerwowa. Macierzyństwo można realizować w około rok po operacji, przy czym w trakcie ciąży wskazana jest obserwacja w celu wykrycia ewentualnej niedoczynności tarczycy. Leczenie operacyjne nadczynności tarczycy jest możliwe u kobiet w drugim trymestrze (3 — 6 miesięcy) ciąży, po starannym przygotowaniu do zabiegu.
Leczenie jodem promieniotwórczym. Tę metodę leczenia stosuje się zarówno u chorych uprzednio już leczonych lekami przeciwtarczycowymi, jak i u chorych nie leczonych, dotkniętych ciężką tyreotoksykozą, u których zabieg operacyjny tarczycy jest przeciwwskazany. Polega ono na podaniu drogą doustną w niewielkiej ilości wody ściśle określonej dawki promieniotwórczego izotopu jodu 131. Poprawa po podaniu dawki leczniczej izotopu jodu następuje powoli, zwykle po kilku tygodniach, czasami nawet po upływie kilku miesięcy. Dlatego też konieczne jest najczęściej systematyczne leczenie uzupełniające.
Izotop jodu gromadzi się w znacznej ilości w tarczycy, reszta zostaje wydalona z organizmu, głównie z moczem. Jod promieniotwórczy zgromadzony w tarczycy emituje promieniowanie jonizujące, które działa na komórki tarczycy z wnętrza gruczołu, przy czym te obszary tarczycy, które wykazują zwiększoną czynność, gromadzą dużo izotopu i zostają szczególnie intensywnie napromieniowane.
Spośród promieniotwórczych izotopów jodu najbardziej przydatny w leczeniu chorób tarczycy jest jod 131, emitujący promieniowanie beta i gamma. Szczególne znaczenie ma silnie jonizujące promieniowanie beta, o małej przenikliwości wynoszącej mniej niż 2 mm, wskutek czego napromieniowane zostają intensywnie tylko komórki tarczycy gromadzące jod, natomiast tkanki otaczające tarczycę nie ulegają uszkodzeniu.
Wieloletnie obserwacje wykazały, że leczenie nadczynności tarczycy jodem promieniotwórczym nie powoduje trwałych skutków ujemnych w czynności różnych narządów. Po wydaleniu izotopu z organizmu i powrocie do zdrowia osoby leczone jodem promieniotwórczym mogą mieć zdrowe potomstwo. Oczywiście, planowanie rodziny musi być w tych przypadkach uzgodnione z lekarzem. Macierzyństwo lub ojcostwo w trakcie trwania choroby, lub wkrótce po przyjęciu dawki leczniczej radioizotopu, może okazać się groźne dla zdrowia potomstwa. W żadnym przypadku nie mogą być leczone jodem promieniotwórczym kobiety ciężarne.
Leczenie jodem promieniotwórczym mimo bardzo dobrych wyników początkowych, u niektórych chorych po wielu latach może spowodować rozwój niedoczynności tarczycy wymagającej leczenia.
Leczenie ciężkich postaci wytrzeszczu musi być prowadzone przy ścisłej współpracy z okulistą. Leczenie ogólne polega zwykle na wyrównaniu nadczynności tarczycy, podawaniu środków moczopędnych i dużych dawek hormonu steroidowego, zwykle prednizonu. Ponieważ stosowanie dużych dawek steroidu wymaga stałej kontroli, leczenie jest prowadzone zwykle w warunkach szpitalnych. Aby ochronić oczy przed zakażeniem, stosowane są pod kontrolą okulisty antybiotyki, leki przeciwzapalne i osłaniające spojówki. W niektórych przypadkach wytrzeszcz leczony jest operacyjnie.
Systematyczne leczenie wytrzeszczu postępującego chroni zwykle przed znacznym upośledzeniem wzroku.