- Uchyłkowatość jelita grubego
Uchyłkowatość jelita grubego jest to występowanie woreczkowa- tych uwypukleń w ścianie jelita na zewnątrz od jego światła, najczęściej umiejscowionych w esicy. Uchyłkowatość jest często spotykaną chorobą w krajach o wysokim stopniu rozwoju cywilizacyjnego i dotyczy 1/3 osób, które ukończyły 50 r. życia. Na odwrót, jest ona rzadkością w krajach rozwijających się. Te różnice geograficzno-epidemiologiczne zależą najprawdopodobniej od odmiennego sposobu życia i żywienia. W odróżnieniu od społeczeństw słabo rozwiniętych, ludność krajów o wysokim stopniu uprzemysłowienia żywi się pokarmami wysoce oczyszczonymi, pozbawionymi włókien roślinnych, czyli tzw. pokarmami ubogoresztkowymi. Dieta ubogoresztkowa uważana jest obecnie za jedną z głównych przyczyn uchyłkowatości.
Ważną rolę w rozwoju uchyłkowatości może także odgrywać stres. Wywołując wzmożone napięcie mięśniówki jelit, zwiększa on ciśnienie jelitowe, które ma być bezpośrednio odpowiedzialne za powstanie lokalnych uwypukleń, czyli uchyłków, w najsłabszych miejscach ściany jelita.
Objawy. Występują bóle brzucha (najczęściej w lewym dole biodrowym), zaparcie stolca lub biegunka, albo też naprzemienne zaparcie i biegunka. Najczęściej spotykanymi powikłaniami są ostre krwawienia z uchyłków, przedziurawienie (perforacja) i ostre zapalenie. Ostre, obfite krwawienie (krwotok) objawia się wypróżnieniami z płynną lub skrzepłą krwią oraz ogólnoustrojowymi następstwami, jakie daje znaczny ubytek krwi.
Ostre zapalenie uchyłka oraz przedziurawienie przebiegają z silnym bólem brzucha umiejscowionym zwykle w lewym dole biodrowym, gorączką oraz objawami zapalenia otrzewnej.
Rozpoznanie niepowikłanej uchyłkowatości jelita grubego opiera się głównie na badaniu radiologicznym (tzw. kontrastowy wlew doodbytniczy). Oprócz wlewu, w celu wykluczenia innych chorób zapalnych i nowotworowych, wykonuje się wziernikowanie części lub całego jelita grubego za pomocą odpowiednich instrumentów optycznych.
W leczeniu niepowikłanej uchyłkowatości jelita grubego zaleca się dietę bogatoresztkową (włókniste jarzyny, razowe pieczywo) oraz otręby pszenne. Pomocnicze znaczenie ma stosowanie leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Nie ustępujące ostre zapalenie uchyłków, przedziurawienie i krwotok są wskazaniami do operacji. Krwotok o umiarkowanym natężeniu może zatrzymać się samoistnie, ale zwykle zachodzi potrzeba przetoczenia krwi.
- Zaburzenia czynnościowe jelit
Zaburzenia czynnościowe jelit zwane też zespołem drażliwego jelita. Choroba bywa określana wieloma innymi nazwami, m.in. także jako spastyczne zapalenie okrężnicy. Jest to nazwa niesłuszna, gdyż choroba nie ma natury zapalnej. U podłoża zespołu chorobowego leżą zaburzenia kurczliwości jelita grubego i innych części przewodu pokarmowego, które objawiają się bólami brzucha i nieprawidłowymi wypróżnieniami.
Zaburzenia czynnościowe są najczęstszą chorobą przewodu pokarmowego (znacznie częstszą u kobiet niż u mężczyzn) i zwykle występują u osób młodych i w średnim wieku. Choroba ta, podobnie jak uchyłkowatość jelita grubego, jest pospolita w społeczeństwach o wysokim stopniu rozwoju cywilizacyjnego.
Przyczyny zaburzeń czynnościowych jelit nie są pewne, ale wydaje się bardzo prawdopodobne, że zasadniczą rolę odgrywają stres i dieta ubogoresztkowa, zawierająca mało włókien roślinnych. Czasami choroba rozpoczyna się po zatruciu pokarmowym, po przebyciu czerwonki lub zakażenia pasożytniczego. Na ogół jednak nie udaje się uchwycić żadnych czynników inicjujących chorobę.
Objawy są bardzo podobne do spotykanych w uchyłkowatości jelita grubego, przy czym uchyłkowatość bywa często poprzedzona zaburzeniami czynnościowymi. Ze względu na główne objawy, wyróżnia się trzy postacie kliniczne:
- postać z bólami i zaparciem,
- postać z biegunką ciągłą lub epizodyczną (z bólami albo bez)
- postać mieszaną, z naprzemiennym zaparciem i biegunką.
Bóle mogą występować w każdej części brzucha, ale stosunkowo najczęściej lokalizują się w lewym dole biodrowym. Poza tym są one odczuwane w obu podżebrzach, prawym dole biodrowym, podbrzuszu i lędźwiach. To rozmaite umiejscowienie nasuwa chorym i lekarzom przypuszczenie, że przyczyną bólów są choroby wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, wyrostka robaczkowego, nerek lub choroby ginekologiczne.
W postaci z zaparciem stolce są skąpe, zbite, przypominają „kozie bobki”, oddawane są rzadko i z silnym parciem. Wielodniowe zaparcie stolca zmusza chorych do częstego stosowania środków przeczyszczających, których skuteczność maleje z biegiem czasu. To z kolei prowadzi do zwiększenia dawki leku lub poszukiwania nowego specyfiku.
W postaci biegunkowej chorzy mają zwykle kilka (3 — 5) wypróżnień dziennie, przy czym pierwsze, poranne wypróżnienie jest stosunkowo dobrze uformowane, zaś następne coraz luźniejsze. Wypróżnienia przeważnie następują w pierwszej połowie dnia i prawie nigdy nie zdarzają się w nocy. Biegunka może być ciągła — występuje dzień po dniu — lub może przebiegać w postaci okresowych, 1 – 3-dniowych epizodów.
W postaci mieszanej okresy zaparcia występują naprzemiennie z okresami biegunki.
W każdej postaci klinicznej w stolcu często obecny jest śluz w formie białych, szarych lub zielonkawych galaretowatych mas, strzępów albo długich pasm. Pasma śluzu bywają nierzadko mylone przez chorych z robakami jelitowymi. U wielu osób współistnieje cały szereg innych dolegliwości, takich jak wzdęcie brzucha, kruczenia, przelewania, nadmierne oddawanie gazów, odbijania, zaburzenie nastroju, nerwowość, zły sen, sensacje sercowe. Uporczywe, przewlekle utrzymujące się dolegliwości wzbudzają podejrzenia chorych o chorobę nowotworową. Z kolei lęk przed nieuleczalną chorobą pogłębia dolegliwości, które go wywołały.
Mimo licznych dolegliwości i przewlekłego przebiegu ogólny stan chorych jest dobry, a podstawowe badania laboratoryjne są prawidłowe. Objawy ulegają złagodzeniu w czasie urlopów, pod wpływem relaksu i na odwrót — zaostrzają się pod wpływem przeciążeń psychicznych, stresu. Przyczyną zaostrzeń mogą być także zatrucia pokarmowe, a niekiedy intensywne leczenie antybiotykami.
Rozpoznanie choroby jest trudne, obciążające chorego i kłopotliwe dla lekarza. Różnorodność i nieswoistość objawów zmusza zwykle do wykonania wielu badań krwi, moczu i kału, badań radiologicznych i endoskopowych, badania ginekologicznego i wielu innych. Mnogość badań powoduje, że przeprowadzenie ich w warunkach ambulatoryjnych staje się uciążliwe i dlatego często chorzy trafiają do szpitala. Liczne badania mają sens eliminacyjny. Ich celem jest wykluczenie chorób, które można wiązać z różnorodną lokalizacją bólu. Zaburzenia czynnościowe są chorobą przykrą i przewlekłą, nie grożą jednak poważnymi konsekwencjami ani rozwojem choroby nowotworowej i nie wymagają leczenia operacyjnego. Nie towarzyszą im żadne zmiany organiczne — stąd właśnie nazwa choroby.
Leczenie zaburzeń czynnościowych jest niewdzięczne. U jego podłoża leży staranne wyjaśnienie osobie nimi dotkniętej istoty choroby, zapewnienie o jej łagodności choć dokuczliwej naturze i uwolnienie od lęku. Chory musi wiedzieć, że choroba przebiega przewlekle i że mimo leczenia mogą zdarzyć się zaostrzenia. Zmiany lekarzy, wizyty u różnych i kolejnych specjalistów, którzy „naprawdę” rozpoznają chorobę, nic nie dadzą, poza zmęczeniem chorego.
W postaci z zaparciem korzystny wpływ wywiera dieta bogatoresztkowa, obfita w jarzyny zawierające dużo włókien roślinnych. Prostym, a często skutecznym sposobem uregulowania wypróżnień jest spożywanie otrąb pszennych z jednoczesnym wypijaniem dużej ilości płynów. W postaci mieszanej i biegunkowej otręby są mniej skuteczne, ale warto je spróbować. Gdy wiodącym objawem jest biegunka, zalecane są środki objawowo hamujące perystaltykę jelit. W przypadku wystąpienia bóli stosowane są leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Chorzy z silnie wyrażonym lękiem, depresją lub znacznym pobudzeniem nerwowym kierowani są na poradę do psychologa obeznanego z chorobami przewodu pokarmowego. W razie potrzeby stosowane są środki psychotropowe.