Gruczolaki przysadki. Nazwą tą określa się nowotwory wywodzące się z utkania gruczołowego przysadki. Mają one zazwyczaj charakter łagodny, chociaż przy długotrwałym przebiegu choroby może dojść do rozrostu guza poza obręb siodła tureckiego i do niszczenia okolicznej tkanki nerwowej, powodującego trwałe zaburzenia neurologiczne. Guzy przysadki mają niekiedy charakter złośliwy, ale oprócz rozległego nacieku miejscowego, rzadko powodują odległe przerzuty.
Gruczolaki przysadki mają najczęściej średnicę kilku milimetrów, choć zdarzają się też mniejsze o średnicy 0,5 — 1 mm. Guzki o średnicy do 10 mm określa się jako mikrogruczolaki. Guzy, które wypełniają całe siodło tureckie, powiększając jego objętość, a nawet rozprzestrzeniają się na okoliczne tkanki, noszą nazwę gruczolaków olbrzymich.
Ze względu na bliskie sąsiedztwo skrzyżowania nerwów wzrokowych, gruczolaki rozrastające się w tym kierunku mogą powodować ubytki pola widzenia, najwcześniej w zakresie barwy czerwonej. Charakterystyczne dla tych guzów ograniczenie pola widzenia od strony skroni daje wrażenie patrzenia w tunelu. W drastycznych przypadkach mogą wywołać nawet całkowitą ślepotę.
Zależnie od zdolności sekrecyjnej rozróżnia się gruczolaki przysadki nieczynne i czynne hormonalnie. Gruczolaki nieczynne hormonalnie mogą dawać objawy będące wynikiem miejscowego nacieku oraz wtórnych zmian w układzie nerwowym, a mianowicie bóle głowy, zaburzenia widzenia i — rzadko — porażenia nerwów czaszkowych, zlokalizowanych w ich sąsiedztwie. Ponadto mogą występować zmiany ogólne, wywołane niszczeniem prawidłowego utkania gruczołowego. W takim wypadku rozwijają się objawy niedoczynności przysadki z wtórną niedoczynnością tarczycy, kory nadnerczy i gruczołów płciowych.
W gruczolakach czynnych hormonalnie objawy są zależne od działania hormonu wytwarzanego w nadmiernych ilościach. Najczęściej hormonem tym jest prolaktyna, drugie miejsce co do częstości zajmuje hormon wzrostu, trzecie – kortykotropina. Niezwykle rzadko występują gruczolaki wydzielające pozostałe hormony przysadki. Gruczolaki czynne hormonalnie mogą również powodować objawy wywołane miejscowym rozrostem, tj. zaburzenia widzenia, zmiany w układzie nerwowym oraz zmiany w układzie kostnym siodła tureckiego.
Rozpoznanie gruczolaka przysadki opiera się na wywiadach z chorym oraz na badaniu fizykalnym, badaniu rentgenowskim czaszki, okulistycznym, neurologicznym oraz na badaniach hormonalnych. Tradycyjne badanie rentgenowskie pozwala ocenić strukturę kostną siodła tureckiego, nowoczesna zaś technika, jaką jest tomografia komputerowa (zdjęcia warstwowe), umożliwia ocenę samej przysadki i może wykazać nieprawidłową masę w jej obrębie. Badanie elektroencefalograficzne wykazuje z kolei zaburzenia czynności elektrycznej mózgu, spowodowane obecnością dużego guza.
Takie same objawy miejscowe jak w gruczolakach przysadki mogą być spowodowane przez zmiany nienowotworowe: gruźliczaki, ziarniniaki w przebiegu sarkoidozy, nacieki białaczkowe i nieprawidłowe masy w chorobach typu metabolicznego, będące wynikiem gromadzenia się lipidów. Niszcząc utkanie gruczołu mogą one powodować niedoczynność przysadki.
Leczenie. Zaburzenia hormonalne towarzyszące niektórym gruczolakom przysadki mogą być leczone farmakologicznie. W celu natomiast anatomicznego ograniczenia rozrostu nowotworowego stosowane są zabiegi neurochirurgiczne i leczenie energią promienistą. Leczenie energią promienistą polega na naświetlaniu okolicy przysadki promieniami rentgenowskimi, kobaltem promieniotwórczym – 60 Co albo cząstkami ciężkimi (cząstki alfa, protony) z akceleratora. Napromienianie przysadki prowadzone jest w tych przypadkach, w których leczenie neurochirurgiczne jest przeciwwskazane, a także przy niewielkich guzkach lub gruczolakach z nieznacznym rozrostem – jako alternatywa zabiegu neurochirurgicznego. Leczenie energią promienistą może także stanowić uzupełnienie zabiegu neurochirurgicznego.